Wychowanie dzieci szlacheckich w sredniowieczu

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w którym przybywa do ograniczenia liczbie czerwonych krwinek. Są inne przyczyny powstania niedokrwistości w organizmie młodego człowieka: zapewne być zrobiona utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów bądź oraz w związku ze skróceniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie obecne jest właściwie powszechnie spotykanie wśród kobiet w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. A w przypadku kobiet przy nadziei definicja anemii wygląda trochę inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do powiększenia objętości krwi natomiast jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest więc zjawiskiem zupełnie prostym. W okresie ciąży więc wspominamy o zaistnieniu anemii, kiedy powraca do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie poprawia to jednak faktu, że duże niedobory czerwonych krwinek w organizmie przyszłej matki mogą doprowadzić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W centralnym okresie ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, i nawet poronieniem. W kolejnym trymestrze może wywołać do powstania wad rodzonych, natomiast w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede wszystkim spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Drugie to ciąża mnoga, niedobór witam i ceny odżywczych w diecie, na jakie zapotrzebowanie dość szybko rośnie w sezonie wejścia w ciążę. Leczenie anemii chce z jej stopnia zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której warunkiem był brak żelaza, jest wciąż leczona doustnymi środkami dodającymi jego wielkość. Bardzo rzadko przyjmuje się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, stanowi wówczas a droga o wiele silniejsza niż w sukcesie przyjmowania suplementów diety. Zdarzają się przypadki, kiedy potrzebna będzie również transfuzja krwi – dzieje się tak przeważnie w postaciach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość szybko rozpoznawalnym, jej sygnałami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, problemy z świadomością i koncentracją, zawroty głowy.

Jeśli to, będąc w ciąży, zauważysz obok siebie któryś z danych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może sprawić do poważnych uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.